zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności

Dobór mieszanki traw ogrodowych

Dobór mieszanki traw ogrodowych

Czym kierować się, wybierając mieszankę?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach będzie rozwijał się nasz trawnik i do czego ma służyć. Szeroka gama produktów pozwala na zróżnicowanie ich pod względem: częstotliwości koszenia, intensywności użytkowania, stopnia nawadniania i nasłonecznienia oraz jakości podłoża. Zróżnicowanie gatunkowe nasion wpływa korzystnie na odporność trawnika oraz zadarnienie. Szukając najlepszej mieszanki do swojego ogrodu, powinniśmy unikać produktów zawierających trawy pastewne i jednoroczne. Ich szybki przyrost wiąże się z koniecznością częstego koszenia, co na dłuższą metę może okazać się kłopotliwe.


Aby uniknąć niepożądanych efektów, najlepiej uważnie zapoznać się z właściwościami mieszanki, którą chcemy zasiać.

Mieszanki sportowe

Cechują się dużą wytrzymałością na intensywne eksploatowanie murawy i szybką regeneracją liści. Ich mocny i zwięzły system korzeniowy minimalizuje mechaniczne uszkodzenia darni. Dzięki temu można spodziewać się mistrzowskich rezultatów.

Polecana mieszanka to Angielski Stadion.

Mieszanki na tereny nasłonecznione

Na gleby lekkie i skarpy Mieszanki na tereny nasłonecznione, gleby lekkie i skarpy muszą być odporne na trudne warunki bytowania. Ograniczona ilość składników pokarmowych, szybka przepuszczalność podłoża oraz mocne nasłonecznienie powodują, że trawy niewłaściwie dobrane stają się rzadkie i wiotkie. Takim przeciwnościom doskonale stawią czoła mieszanki na bazie kostrzewy trzcinowej i murawowej.

Polecana mieszanka to Słoneczna.

Mieszanki na tereny ozdobne

Mieszanki na trawniki ozdobne stanowią piękne tło dla rabat kwiatowych. Subtelnie wzbogacają roślinne kompozycje, podnosząc walory estetyczne przestrzeni. Tego typu trawy powinny wolno odrastać i wytrzymywać umiarkowane obciążenie murawy. Ważną cechą jest bardzo duża wydajność osiągana dzięki zastosowaniu gatunków drobnonasiennych.

Polecana mieszanka to Gold Grass.

Mieszanki rekreacyjne

Mieszanki rekreacyjne powstają na bazie traw użytkowych i ozdobnych. To połączenie pragmatyzmu z estetyką. Zapewniają stworzenie darni odpornej na wydeptywanie, charakteryzującej się niskim i wolnym wzrostem oraz atrakcyjnym wyglądem.

Polecana mieszanka to Gazon.

Mieszanki na tereny zaciemnione

Mieszanki na tereny zacienione nie mają łatwych warunków do prawidłowego rozwoju. Ograniczony dostęp do światła powoduje zahamowanie procesów fizjologicznych, przez co większość gatunków traw słabnie i ustępuje miejsca innym roślinom, dla których cień jest środowiskiem naturalnym. Na taki teren najodpowiedniejsze są trawy lepiej przystosowane.

Polecana mieszanka to Cień.