zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności

Pielęgnacja trawników

Pielęgnacja trawników

NAWADNIANIE

Jak często powinniśmy podlewać trawnik? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zapotrzebowanie trawy na wodę jest zależne od wielu czynników, m.in. pory roku, ukształtowania terenu, rodzaju gleby oraz dojrzałości trawnika. Pewne jest jedno: aby zagwarantować dobrą kondycję naszej murawie, konieczne jest stosowanie sztucznego nawadniania.

Do 3–4 tygodni po wysiewie należy ze szczególną starannością zadbać o stałą wilgotność podłoża. W tym celu najlepiej stosować zraszacz ustawiony na program bardzo drobnych kropli wody. Dzięki temu nasiona nie zostaną odkryte ani nie przemieszczą się.

Dojrzały trawnik należy podlewać rzadziej, ale obficiej. Aby układ korzeniowy traw poprawnie się rozwijał, można zastosować metodę kontrolowanego przesuszania darni. W ten sposób trawa zostaje pobudzona do szukania wody głębiej. Po przesuszeniu gruntu do ok. 5 cm należy wznowić podlewanie.

Pamiętaj! Zbyt częste i obfite deszczowanie może powodować gnicie i skracanie układu korzeniowego. Dodatkowo stosowane wówczas bogate w azot nawozy tworzą idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Trawa wzrastająca w takich warunkach gorzej znosi mrozy i susze, dlatego warto odnotować, że czasem mniej znaczy więcej.

KOSZENIE

Koszenie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jego częstotliwość zależy od kilku czynników, m.in. wybranej mieszanki, programu nawożenia i pory roku. Najważniejsze, by było ono czynnością systematyczną. Dzięki temu trawa nie będzie zbijała się w kępy, a jej intensywny rozwój, krzewienie się liści i zwięzłość zauważymy gołym okiem.

Po raz pierwszy trawnik należy skosić, gdy uzyska 10 cm wysokości. Wówczas skracamy go do 4–5 cm. Kolejne koszenie możemy przeprowadzić niżej, zgodnie ze wskazaniami dla konkretnej mieszanki. Żeby praca była efektywna, nawierzchnia powinna być sucha, a ostrza właściwe przygotowane. To uchroni nasz trawnik przed niepotrzebnymi uszkodzeniami liści i systemu korzeniowego, zapewniając piękny wygląd murawy.

Pamiętaj! Największe przyrosty dobowe obserwujemy w maju i sierpniu. To okres, w którym należy zwrócić jeszcze większą uwagę na regularne koszenie. Czujni powinni być szczególnie właściciele mieszanek zawierających trawy szybciej rosnące.

NAWOŻENIE

Czy nawożenie trawnika jest potrzebne? To jeden z ważniejszych czynników wspomagających prawidłowy rozwój darni. Dostarczane makro- i mikroskładniki pozytywnie wypływają na system korzeniowy oraz na krzewienie się traw. Jest to szczególnie ważne w początkowej fazie wzrostu, gdy niepożądane rośliny stanowią naturalną konkurencję dla delikatnych pędów.

Nawożenie należy stosować od początku wegetacji do końca sierpnia. Jak często? To zależy od rodzaju preparatu. Niektóre należy aplikować kilkukrotnie, inne jeden lub dwa razy w ciągu sezonu. Niezwykle istotne jest nieprzekraczanie maksymalnej dawki. Jaka zatem jest odpowiednia? Najlepiej określić to na podstawie analizy zasobności gleby w składniki pokarmowe. Program nawożenia ułożony na jej podstawie z pewnością będzie najskuteczniejszym sposobem doskonałego odżywiania trawy.

Pamiętaj! Nawozy nie są produktami naturalnymi, dlatego dobieraj je rozsądnie. Niestosowanie się do zaleceń producentów może wywołać niepożądane skutki, nawet konieczność wymiany darni.

AERACJA I WERTYKULACJA

Aeracja to zabieg pielęgnacyjny służący do napowietrzenia wierzchniej warstwy gleby. Sprzyja przyrostowi masy korzeniowej oraz powstawaniu nowych rozłogów. Na czym polega? Ostro zakończone rurki nałożone na wał ogrodowy wycinają w glebie otwory o średnicy 15–20 mm, penetrując ziemie na głębokość ok. 8 cm. Kiedy należy stosować aerację? Można ją przeprowadzać kilka razy w roku, ale najistotniejszym momentem jest początek wegetacji traw. Wówczas przyspiesza regenerację trawnika po zimie.

Wertykulacja jest zabiegiem bardziej inwazyjnym, dlatego powinno się go stosować na trawnikach, które mają co najmniej 2 lata. Polega na pionowym, płytkim cięciu darni. Zapewnia lepszy dopływ wody i powietrza oraz skuteczniejsze działanie nawozów. Podczas wertykulacji usuwa się filc, co stymuluje rośliny do silnego krzewienia i szybszej regeneracji. Zabieg można przeprowadzać kilka razy w roku, zaczynając od wczesnej wiosny. Należy zwrócić uwagę, by trawa była uprzednio skoszona, a podłoże suche. Po wykonanej pracy wszystkie obumarłe resztki roślin powinny zostać zebrane.

Pamiętaj! Żeby uzupełnić ubytki powstałe podczas zabiegu aeracji lub wertykulacji, należy przeprowadzić piaskowanie.