zamknij

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności

Zakładanie trawników

Zakładanie trawników

Podłoże i jego struktura

Wygląd i kondycja trawnika zależą od przygotowania podłoża. Najistotniejsza dla rozwoju i wytrzymałości darni jest wierzchnia warstwa, która sięga do ok. 15 cm głębokości. Staranne oczyszczenie tej powierzchni z chwastów, kamieni i gruzu jest pierwszym krokiem do założenia idealnego trawnika.

Właściwą strukturę warstwy nośnej powinny tworzyć lekkie gleby. Zapewni to odpowiednie natlenienie gleby i odprowadzenie dwutlenku węgla, zmniejszy ryzyko gnicia i ułatwi prawidłowy rozwój układu korzeniowego traw. Odczyn podłoża powinien wynosić 5,5–6,5 pH.

Jeśli trawnik ma powstać na piaszczystym gruncie, warto dodać do niego glebę torfową lub próchniczą i wymieszać je za pomocą glebogryzarki. Na pewno poprawi to gospodarkę wodną – jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój pięknego trawnika.

Pamiętaj! Aby zapewnić trawnikowi najlepsze składniki odżywcze, wykonaj analizę podłoża. Na jej podstawie ustal program nawożenia. Działaj świadomie i efektywnie.

Siew nasion

Kiedy zasiać trawę? Najlepiej w kwietniu i maju lub od drugiej połowy sierpnia do końca września. Wówczas temperatury są optymalne, a ryzyko przesuszenia wierzchniej warstwy ziemi niewielkie. Planując dokładny termin wysiewu, należy unikać deszczowej i wietrznej pogody. Złe warunki atmosferyczne zdecydowanie utrudniają precyzyjne wykonanie prac.

Aby stworzyć piękny trawnik, teren należy pokryć nasionami równomiernie. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu różnego typu siewników. Polecamy zasiew krzyżowy, czyli w dwóch kierunkach – wzdłuż, a następnie w poprzek. Nasiona powinny być ulokowane ok. 1 cm przy powierzchni. Wymieszanie ich z glebą ułatwią nam sprężynowe grabie.

Po zagrabieniu całego terenu należy wyrównać powierzchnię wałem ogrodowym. Powinno to zapobiec przemieszczaniu się nasion oraz zmniejszyć powierzchnię parowania.

Pamiętaj! Wysiew wymaga staranności i dokładności, dlatego warto poczekać na właściwe warunki atmosferyczne.